• Rozvojový projekt „Čítame pre radosť“

• Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR vyhlásilo a  podporilo  rozvojový projekt „Čítame pre radosť“.

Účelom projektu  je posilnenie pozitívneho vzťahu ku knihám a čítaniu a budovanie čitateľského sebavedomia  u detí a mladších žiakov, pričom hlavným cieľom je zriadiť alebo doplniť triedne knižnice.

Realizácia projektu: 01.11.2023 – 30.03.2024

Na zrealizovanie nami predloženého projektu boli poskytnuté finančné prostriedky v sume 1 500 €.

Realizáciou tohto projektu plánujeme dosiahnuť nasledovné ciele:

• vzbudiť radosť u žiaka z čítania,
          • nájdenie si kamarátov,
          • vyplniť voľný čas, voľná prestávka,
          • zlepšiť výsledky žiakov v škole,
          • dosiahnuť to, aby žiak vedel komunikovať v slovenskom jazyku na potrebnej úrovni,
          • vybudovať zodpovednosť u žiakov za knihy, ktoré sú zapožičané domov,
          • prostredníctvom zapožičania knihy domov, ponúkať kontakt s knihou celej rodine.

V šk. roku 2023/2024 budú zrealizované nasledujúce aktivity:

Aktivita 1:  Po stopách detskej literatúry

Aktivita 2:  Plagát

Aktivita 3 :  Čitateľské kreslo

Aktivita 4 : Kreatívne záložky

Aktivita 5:  Farebné čítanie

Aktivita 6:  Tvorba ilustrácii

Aktivita 7: Ide kniha „na vandrovku“

Aktivita 8Rozprávkový svet

Aktivita 9: Rozhlasové okienko

Aktivita 10: Kúzelné čítanie s perom

Cez knihu sa dostávame do ríše fantázie, do ríše kde je všetko možné aj nemožné. Kniha nám pomôže zabudnúť na problémy, ale aj nájsť nových kamarátov. V dnešnej dobe je ťažko uveriť, že niektoré deti hlavne rómske  prichádzajú prvý-krát do styku s knihou v škole. Ale je to pravda.

Čítanie a hlavne porozumenie čítanému textu je jedným z predpokladov úspešného zvládnutia vzdelávacieho procesu. Práca s textom patrí medzi klasické metódy, ale hlavne  medzi najvyužívanejšie v školskej praxi. Rómski žiaci pri týchto úlohách dosahujú slabšie výkony alebo až  zlyhanie. Poďme to zmeniť!

Na škole máme zriadenú školskú knižnicu, ale priestorovo je veľmi malá a nekomfortná pre žiakov. Týmto projektom by sme chceli zriadiť triedne knižnice, aby žiaci mali ľahší prístup ku knihám a viac materiálu pre čítanie, ktoré pomôže učiteľkám pre spestrenie edukačného procesu.

Zodpovední za realizáciu:

Pedagógovia 1. stupňa