• Školský špeciálny pedagóg

ŠKOLSKÝ ŠPECIÁLNY PEDAGÓG: Mgr. Amália Tomečková

KONTAKT: E-mail: amaliatomeckova@centrum.sk

KONZULTAČNÉ HODINY: streda a piatok: od 11:20 do 13:20 hod.

Možnosť individuálnych konzultácií. Je nutné sa vopred ohlásiť.

HLAVNÝ CIEĽ PRÁCE ŠKOLSKÉHO ŠPECIÁLNEHO PEDAGÓGA

V ŠKOLSKOM ROKU 2023/2024

Práca so žiakmi

Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvorí priama práca so žiakmi so zdravotným znevýhodnením. Títo žiaci prichádzajú do učebne školského špeciálneho pedagóga podľa vopred stanoveného rozvrhu spravidla 1 vyučovaciu hodinu týždenne. (Rozvíjanie špecifických funkcií)

Na hodine sa venujú rozvíjaniu tej kognitívnej funkcie, ktorú diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú. Časť hodiny je možné využiť aj na objasnenie edukačného obsahu, ktoré sa pri aplikácii bežných pedagogických metód dieťaťu nepodarilo pochopiť.

Ako pomôcky pri práci využívame odbornú literatúru, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom s poruchou učenia a edukačné počítačové programy.

Dôležitú úlohu špeciálno-pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah školského špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa  a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.

Práca s rodičmi

Termín konzultácie si rodičia môžu dohodnúť so školským špeciálnym pedagógom podľa potreby.

Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča -  školského špeciálneho pedagóga a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na dieťa a pri zdolávaní jeho špecifických problémov. Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie a posilnenie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe podporovať vzdelávanie dieťaťa so zdravotným znevýhodnením.

Spolupráca s učiteľmi a výchovným poradcom

Školský špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom triednych i predmetových učiteľov pri vzdelávaní žiakov s  ŠVVP.

S triednymi učiteľmi vytvára každoročne individuálny výchovno - vzdelávací program, do ktorého sa premietajú špecifické problémy žiaka vyplývajúce z jeho diagnózy a priebežne s nimi konzultuje prípadné zmeny v ňom. Triednemu učiteľovi je taktiež nápomocný pri vypĺňaní povinnej školskej dokumentácie (vysvedčenie, katalógový list žiaka). Pomáha riešiť problémy individuálne začlenených žiakov a pri vypracovaní IVP u žiakov s úpravou učebných osnov. Spolupráca s výchovným poradcom sa zameriava najmä na absolvovanie celoštátneho testovania deviatakov s ŠVVP a na ich umiestnenie na primeraný typ strednej školy.

Spolupráca s CPPPa P  a CŠPP

Úlohou školského špeciálneho pedagóga je koordinovať proces, za pomoci ktorého sa žiak s problémami v učení stáva žiakom s diagnostikovanou a tolerovanou poruchou učenia. Tento proces vyžaduje spoluprácu nielen rodiča, žiaka, ale aj odborného garanta, ktorým je v tomto prípade CPPPaP. Školský špeciálny pedagóg je sprostredkovateľom medzi školou, CPPPaP a CŠPP a zabezpečuje súhlas poradenského zariadenia s individuálnou integráciou konkrétneho žiaka.