• Deň mlieka - 2. stupeň

• Svetový deň mlieka v školách si každoročne pripomíname koncom septembra. Mlieko a mliečne výrobky sú tradičnou potravinou na našich stoloch už celé stáročia. Sú výživné, zdravé a chutné.

Žiaci aj učitelia si v tento deň zladili svoje outfity do bielej farby. Pre žiakov bola pripravená zaujímavá prezentácia  a prednáška o tom, aké je mlieko dôležité. Taktiež si zahrali slepú babu a ochutnávali naše tradičné mliečne výrobky. Nakoniec prejavili svoju kreativitu vo výtvarných prácach s mliečnou tematikou, ktoré zdobia chodbu budovy II. stupňa.

Mgr. Stanislava Džadoňová

• Deň mlieka - 1. stupeň

• V stredu 27. septembra sme si zo žiakmi na 1. stupni pripomínali prečo je dôležité piť mlieko.

Žiaci pod vedením svojich triednych učiteľov pripravili výtvarné diela, z ktorých sme v škole vytvorili výstavu.  Potom ich čakala aj ochutnávka mlieka a pripravené aktivity. Žiaci si zasúťažili riešením pexesa, skladaním puzzle, a taktiež  sa oboznámili procesom spracovania mlieka až po konečný produkt. Prostredníctvom masiek sa premenili na ovečky a kravičky. Ako im to pristalo posúďte sami v galérii.

Spolu sme prežili príjemné chvíle a pripomenuli si aké je dôležité nezabúdať na mlieko.

Mgr. Veronika Dudová

• 26. september - Európsky deň jazykov

• Uplynulý týždeň sa niesol v znamení jazykov i na našej škole. Počas týchto dní sme spoločne s Laurou (virtuálna sprievodkyňa) navštívili štáty, ktoré nás zaujali. Objavili zaujímavosti, kultúrne pamiatky, či prírodné scenérie, ktoré reprezentujú a vyzdvihujú jedinečnosť danej krajiny. Žiaci mali možnosť rátať od 1 – 10 v jazykoch, ktoré si sami vybrali. Mnohé sa im zdali zábavné. Oslovila ich možnosť vypočuť si jazyk pod ikonou Romani chib. Spoločne  rátali a hľadali nezrovnalosti pri niektorých číslach vo výslovnosti.

Mladší žiaci kreslili vlajky ako symbol štátu, počúvali rozdielnosť jazykov. Tí starší súťaživo prešli kvízom, kde hľadali odpoveď, o akú krajinu sa jedná pomocou mapy a skrytej nápovedy na obrázku. V závere týždňa vytvorili plagát, ktorý obsahuje vlajky štátov. Ich uloženie symbolizuje aktuálny chaos v Európe zapríčinený zlou ekonomickou, postcovidovou a vojnovou situáciou. Žiaci dotvorili plagát modrou a žltou farbou, ktoré symbolizujú spolupatričnosť k Ukrajine a podporu rovesníkom.

Hodiny anglického jazyka boli netradičné. Cieľom „Európskeho dňa jazykov“ je šíriť povedomie, že každá krajina má vlastný jazyk, ktorý rozvíja kultúrne dedičstvo národa a netvorí prekážku v komunikácii. Hľadajme cestu, aby bol človek človeku bližšie azda i prostredníctvom anglického jazyka, ktorý sa žiaci v škole učia.

Mgr. Simona Dudášová

• Plody jesene

• Jeseň je ročné obdobie plné farieb, dlhé horúce dni sa krátia a ochladzujú. Poľnohospodári a záhradkári zbierajú svoju úrodu z polí a záhrad. V našej škole chodby ožili plodmi jesene a pripomenuli žiakom farebnú krásu a rozmanitosť prírody.

Žiaci mali možnosť vidieť známe, ale aj menej známe druhy ovocia, zeleniny a iných plodov našich záhrad a polí. Nechýbali tu voňavé jabĺčka, hrušky, bazalka, ľan, mak, gaštany či iné pestrofarebné ovocie, zelenina a byliny, ktoré potešili očká našich žiakov.

Výstava skrášlila priestory našej školy, hýrila všetkými farbami a vôňou jesene. Práve to je na jeseni to krásne.

Mgr. M. Kačurová, Mgr. E. Chovaňaková,

Mgr. A. Lenkavská, Mgr. A. Majerová

• Slávnostné otvorenie školského roka 2023/2024

• Dňa 04.09.2023 všetci žiaci, no najmä prváčikovia spolu s rodičmi, netrpezlivo očakávali kedy sa otvoria brány školy. Na školskom dvore pred jednotlivými budovami ich už očakávali triedni učitelia, ktorí svojich žiakov odprevadili do pripravených tried.

Po vypočutí štátnej hymny sa všetkým žiakom prihovoril pán riaditeľ Mgr. A. Lojek a to prostredníctvom školského rozhlasu.

Osobitne privítali prvákov a popriali im veľa radosti z každého dňa, ktorý strávia v škole. Taktiež nezabudol ani na  žiakov 9. ročníka, ktorých čaká Testovanie 9 a prijímacie skúšky na stredné školy. Zamestnancom školy poprial pevné zdravie a veľa trpezlivosti v ich náročnom povolaní a poslaní.

Milí žiaci a učitelia, spoločne si želáme úspešný, tvorivý a spokojný školský rok 2023/2024.

• Tvorivo v školskej záhrade

• Žiaci špeciálnych tried spolu s ich učiteľmi aj tento školský rok pracovali a zveľaďovali nielen školskú záhradu, ale aj átrium školy.

Usilovne vysádzali nové kvety, pleli záhony, hrabali a zametali, vozili kamienky, ale aj zveľadili nevyužitý kvetinový záhon. Natierali betóny a pneumatiky, aby im dali nový šat a využitie. Po celý čas sa na nich usmieval pomocník Feri.

Výsledkom ich práce je „vynovená okrasná záhrada“. Všetkým, ktorí pridali ruku k dielu patrí veľké ĎAKUJEME.

Žiaci a učitelia špeciálnych tried.

• Spolu múdrejší 3

Základná škola, Podhorany 68, 059 93 Podhorany

Na tejto škole sa realizuje

projekt:

„S p o l u   m ú d r e j š í    3“

v rámci Plánu obnovy a odolnosti v komponente 6 - reformy 6:

Kompenzačné opatrenia na zmierňovanie dopadov pandémie vo vzdelávaní pre žiakov základných a stredných škôl

Trvanie projektu: 17. 01. 2022 – 17. 06. 2022

Vyhlasovateľ: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z prostriedkov mechanizmu Plánu obnovy a odolnosti.

www.minedu.sk

• Projekt

Základná škola, Podhorany 68, 059 93 Podhorany

Na tejto škole sa realizuje